Vítejte na stránkách Luboše Ibrmajera

 

 

 


Thomas Rupprath (SRN)
ME, Berlín 2002


 Něco o mě  

 Plavání 

 Zpravodajství  

 Plavecké potřeby 

 Princ William  

  Baywatch  

  Ostatní aktivity 

  Kontakt  

  Odkazy  

 

d o m ů

 

Pozor na potravinové doplňky pro sportovce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontroluje potraviny pro sportovce.

U některých výrobků bylo zjištěno, že neobsahují látky uvedené na obale a některé v sobě dokonce mají zakázané látky.

SZPI zahájila v září loňského roku komplexní kontrolu doplňků stravy a některých potravin

pro zvláštní výživu určených pro sportovce.

Kontrola je zaměřena na obsah nepovolených anabolik, na skutečný obsah látek uvedených na obalech výrobků a na jejich správné označování. Do konce května tohoto roku inspekce zkontrolovala 212 vzorků různých preparátů určených pro sportovce.

Inspekce již dříve informovala o dvou, v nichž byly prokázány zakázané anabolické steroidy.

Jedním z nich byl preparát Creatine Pyruvate (DMT 20.7.2007) vyrobený tuzemskou společností Aminostar, s.r.o., který obsahoval 19-norandrostendion (19-NOR-4(5)-ANDROSTENE-3,17-DIONE) a androstandion (5a-ANDROSTANE-3,17-DIONE). Dalším výrobkem, v němž inspekce prokázala obsah nepovolených anabolik nandrolone, testosteron a dehydroepiandrosteron (DHEA) byl doplněk stravy s obchodním názvem MULTIPOWER MUSCLE PROFESSIONAL WHEY, ULTRAFILTRATED WHEY PROTEIN (DP 26.3.2007) od společnosti USAS s.r.o. Se společností Aminostar s.r.o. již inspekce zahájila správní řízení, se společností USAS bude správní řízení zahájeno.

Většina spotřebitelů nakupuje tyto výrobky také proto, že deklarují obsah celé řady konkrétních látek. Jsou to  například aminokyseliny, bílkoviny, sacharidy, tuky, je to i jejich  energetická hodnota. Součástí této kontrolní akce je proto také kontrola obsahu látek, které jsou uvedeny na obalech. Inspekce do konce května u 15 vzorků zjistila, že preparáty tyto látky obsahují většinou v menším množství nebo je dokonce neobsahují vůbec.V těchto případech se jedná o klamání spotřebitele

a s příslušnými firmami bude zahájeno správní řízení.

Také doplňky stravy musejí být řádně označeny např. názvem obchodní firmy a sídlem výrobce nebo dovozce, názvem druhu, skupiny nebo podskupiny potravin, údajem o množství výrobku, datem použitelnosti nebo datem minimální trvanlivosti nebo údajem o způsobu použití.

Inspekce do současné doby zjistila nedostatky v označování u 31 vzorků. Nejčastěji šlo o chybějící označení v českém jazyce, častým nedostatkem bylo chybějící varování před překročením doporučeného denního dávkování nebo upozornění na to, že výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy.

Ve všech případech inspekce uložila opatření k nápravě nebo zahájila nebo zahájí správní řízení.  Kontrola doplňků stravy pro sportovce bude i nadále pokračovat.

 

Zdroj: SZPI (15.6.2006)

 

 

www.proplavce.cz

 

doporučuje a Luboš sám konzumuje

 

 

 

d o m ů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Kosnar site