Vítejte na stránkách Luboše Ibrmajera

 

 

 


Thomas Rupprath (SRN)
ME, Berlín 2002


 Něco o mě  

 Plavání 

 Zpravodajství  

  Plavecké potřeby  

 Princ William  

  Baywatch  

  Ostatní aktivity 

  Kontakt  

  Odkazy  

 

d o m ů

 

Péče o plavecké brýle

 

Je vůbec nutné pečovat o plavecké brýle?

 

V této otázce si je mnoho zákazníků nejistých, protože mnozí věří, že o plavecké brýle se nemusí pečovat vůbec, jestliže se přece při každém použití namáčí do vody!

Správná péče o plavecké brýle je však velice důležitá!!!

Tím se prodlužuje jejich stálá funkčnost a pružnost upevňovacího pásku.

 

image001.jpgDbejte prosím následujících pokynů:

 

1. Pozor na mechanická poškození.

Při špatném skladování plaveckých brýlí mimo obal nebo pouzdro se mohou očnice poškrábat, tím se nenávratně poškodí vnější vrstva (důležité u zrcadlových skel a podobných). Stejně tak se může o ostré předměty poškodit upínací pásek.

 

2. Pozor na chemické prostředky.

Dlouhodobé působení kosmetických a chemických prostředků (např. tuky, oleje, kyseliny, alkohol), silného potu, vysoce chlorované vody ve spojení se slunečním zářením má špatný vliv na silikon a pryž, ze kterých je vyroben upínací pásek (pásek zpuchří a ztvrdne – přetrhne se). Působení škodí též i očnicím.

 

Tip pro Vás

 

Ø                  Plavecké brýle před prvním použitím vypláchněte ve vlažné vodě (udržíte v ní ruku), potom je nechte volně uschnout, hlavně ty co mají uvnitř vrstvu antifog (ostatní můžete vysušit, vytřít).

 

Ø                  Po každém použití byste měli plavecké brýle nejprve opláchnout v čisté vodě a nechat volně uschnout (brýle s vrstvou antifog neutírejte uvnitř, odstranili by jste tuto vrstvu) – např. na ramínku společně s plaveckou čepičkou.

 

- tímto postupem zabráníte i tvorbě plísní -

 

PLÍSEŇ … to jsou černé tečky uvnitř plaveckých brýlí, hlavně na silikonových částech

 

Ø                  Skladujte plavecké brýle v suchu a v temnu.

 

Ø                  Pro dosažení dobrého komfortu těsnosti a nošení, je bezpodmínečně nutné, abyste si plavecké brýle před jejich zakoupení vyzkoušeli, následujícím testem:

Jestliže Vám brýle na okamžik samy od sebe drží na očích bez přetažení upínacího pásku přes hlavu, znamená to, že brýle dobře sedí!

 

Ø                  Před použitím brýlí si nastavte upevňovací pásek a nosní můstek tak, aby brýle optimálně seděly.

 

Ø                  Nikdy nenasazujte nejprve upevňovací pásek a pak teprve obroučky – pružením pásku byste si mohli poranit obličej a tak si usaďte očnice brýlí na očích a potom pásek přetáhněte přes hlavu.

 

Možnosti nasazení plaveckých brýlí:

 

Ø      Položte si na dlaně očnice tak, abyste mohli vnitřní část usadit na oči. Upevňovací pásek nechte volně viset dolů, brýle přiložte na oči a pásek přetáhněte přes hlavu.

Ø      Jestliže je upínací pásek dvojdílný, můžete si jeden díl pásku nasadit na hlavu, usadit si očnice plaveckých brýlí na očích a potom přetáhnout druhý díl pásku.

 

Antifog – je zvláštní vrstva zabraňující zamlžení vnitřní strany čočky. Vodní kapky na vnitřní části brýlí se zjemní a tím se zredukuje zamlžování. Pokud jsou brýle vystavovány velkým teplotním změnám, je možné, že skla na krátkou dobu zamlží.

 

Brýle pro plavání v otevřené vodě, kde se sluneční světlo silně odráží od vodní hladiny, by měly na vnější straně obsahovat vrstvu s UV-ochranou.

 

Zrcadlová skla – filtrují 35 % normálních světelných a 50 % slunečních paprsků,

nabízí zvýšenou ochranu proti UV záření.

d o m ů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Kosnar site